Dcera Egypta

23. listopadu 2014 v 17:43 | Daenerys |  recenze
Ahoj lidi tak se vracím po hodně dlouhé době.. já jsem teď vůbec neměla na blog čas a vlatně jsem neměla čas vůbec na nic.. tak se chci omluvit a tady vám přináším další recenzi na knížku.. jinak tenhle týden se můžete těšit na další várku funny pictures a možná i na nějaký účes :-)Autor: Constance O´Banyon
Počet stran: 320
Žánr: historický román
Doba a místo děje: Děj začíná v roce 44 př.n.l v Římě, kdy je hlavní hrdinka ještě dítě a pak děj pokračuje o několik let později v Egyptě
Hlavní postavy: Tálie, dívka, která si o sobě myslí, že její původ je uplně obyčejný. Aštyn velitel vojsk z ostrova Bal forna, Turk, poskok velitele Sevilina, Sevilin velitel rebelů.Děj:


Tálie bývala obyčejným sirotkem, které vyrůstalo na ulicích starověkého Říma. Nepamatuje si na svou minulost a přežívá ze dne na den. Má strach a cítí se ztracená a to vše se ještě zhorší, když jí začne pronásledovat tajemný muž. Jednoho dne se celý její život změní. Když se snaží ukradnout jídlo nějací cizinci jí zahlédnou a začnou jí pronásledovat. Tálie prosí o pomoc egyptskou ženu, která jí pomůže, následně jí odveze do Egypta, kde jí adoptuje matka ženy, která jí zachránila a z tálie se ze dne na den stává plnohodnotný člen vysoce postavené rodiny, která má velmi blízko ke královně Kleopatře. Talie od té doby vede spokojený život a myslí si, že na vždy unikla tomu muži jenž jí pronásledoval v dětství. Ale její minulost jí má velmi brzy dostihnout. Když se na zahradách její adoptyvní matky objeví tajemný muž a varuje jí před nebezpečím, nevěří mu. O několik dnů později, jí ale unese muž z jejího dětství a tvdrí jí že jí chce dovést domu na Bal Fornu. Talie se dozvídá, že je princeznou toho ostrova a že jí hledá lord Sevilin, který by se jejím prostřednictvím dostal k trůnu a k moci po které touží. Talie toto odmítá, ale jak se zdá tak nebude mít na vybranou. Naštěstí jí zachrání tajemný cizinec, lord Aštyn, ale její nadšení netrvá dlouho, neboť i on má v plánu dovést jí na Bal Fornu k jejímu dědovi, který umírá. Tálie brzy pochopí v jakém nebezpečí ostrov je a že Lord Sevilin zemi zpustoší pokud se nestane královnou. Proto nakonec udělá co musí a nechá se korunovat a provdá se za lorda Aštyna. Její počáteční nenávist a nedůvěra přerůstá v lásku ke své nové zemi a k muži jenž jí unesl ze země, která jí byla takovou dobu domovem.
Tálie se však bude muset ještě potýkat s intrikami, které proti ní spřádá lord Sevilin a jeho ambiciózní matka. Přežije Tálie a dítě, které nosí pod srdcem jejich past, do které spadla? To se dozvíte v knize..

Můj názor:


Děj se odehrává na pozadí vlády Kleopatry v době kdy je po jejím boku Marcus Antonius, což se mi hodně líbilo, protože jsem zatím nečetla knihu, kde by byl podtextem právě vzestup a pád Kleopatry. Proto se mi také hodně líbí doslov, kde Kelopatra přemýšlí nad smrtí Caesara a nad tím, že jí naplňuje uplně stejný pocit jako před jeho smrtí. Takže vlastně celá kniha nekončí Tálii, ale tím, že Kleopatra tuší, že se blíží konec.
Jinak co se týče samotného příběhu, tak jsem se okamžitě zamilovala do lorda Aštyna, vzhledově bych ho přirovnala k Aragornovi a povahově se v něm mísí krutý válečník, psycholog a romatik, prostě chlapec o kterém každá sní.. Na Tálii se mi líbí její temperamentní povaha, nehodlá se před nikým sklonit a i když už je královnou vidí sama sebe jako ženu z lidu, nepovyšuje se a vždy jedná přímo a rozumě. Ale občas jí přemohou její city a jedná neuváženě, díky čemuž vpadla do Sevilinovi léčky.

Sytl psaní:


Celá kniha je psaná v Er formě, ale i tak se mi četla až podezřele dobře a rychle. Autorka si nedávala moc práce s popisováním krajin, měst a podobně, ale za to se dokázala neuvěřitelně dobře vžít do Aštynových a Táliiných pocitů a dokonce i do pocitů Kleopatry a všech ostatních.. Jediné co bych vytkla je to, že jakmile se Tálie ocitla mimo Egypt bylo to jako bychom se ocitli ve středověku. Právě až příliš stručné popisy krajin, měst, hradu, ve kterém tálie přebývala, se člověk nemá moc podle čeho orientovat a občas se skutečně může zdát, že se děj odehrává o pár století déle. Pořád jsem musela myslet na to, že se děj odehrává v době antiky. Ale jinak se mi kniha líbila a řekla bych, že to byl jeden z nejlepších románů, které jsem četla. Teď čtu skoro jen romány, jsem u tety takže nemám moc na výběr a tak se snažím vybírat ty nepřeslazené a tenhle takový opravdu byl. Všeho tam bylo akorát.
Tahle kniha je opravdu kvalitní. Nikdy jsem se u ní nenudila, nejsou tam žádné zbytečné úseky, kniha není přehlcena zbytečnými informace. Vše do sebe krásně zapadá, kniha má spád a nestalo se mi, že bych něco třeba hned nepochopila nebo něco podobného.

Obálka:

Obálka mě zaujala už na první pohled.. Kdyby na ní nebyla Tálie byla by obálka ještě lepší. Protože obálka je dělaná jako nějaká místnost ve starověkém egyptském paláci a uprostřed té místnosti stojí bílá holka s blonďatou hřívou. Ale jelikož je knížka právě o ní, tak tam asi musela být..

Ukázka:


Natáhla k němu ruku v naději, že v něm zůstala ještě kapka slušnosti. ,, Turku, chránil jsi mě, když jssi sloužil mé matce. Musím ti něco říct a doufám, že uchováš mé tajemství. Čekám dítě. Nedovol, aby ublížili mému dítěti!"
Popošel několik kroků ke schodům a pak se k ní vrátil.
,, Oblékni si plášť. Tady ve vězení je vlhko a chladno." Zalétl pohledem ke schodišti a ztišil hlas. ,, A nemluv už o détěti, které nosíš."
Tálie se dívala, jak Turk mizí. P5emítala, jestli jí pomůže, nebo jí zradí. Sehnula se pro plášť a přehodila si ho přes ramena.
Ve světle pochodně zkoumala své okolí. Pokud mohla v polotmě vidět, ve sklepení byli ještě tři další kobky, jedna vedle její a dvě přímo naproti. Zdálo se, že vězení je vytesané ve skále, protože schody vedoucí nahoru byly kamenné.
Prozkoumala zdi a našla na nich vyškrábaná jména. Strach jí dosud bránil vnímat zápach, ale teď ho ucítila v plné síle a přitiskla dlaň k nosu. Na nerovné podlaze stála v proláklinách voda a s otřesem spatřila krysu vykukující ze tmy. Zavřela oči a doufala, že Aštyn pro ní nepříjde. Plán Lorda Sevilina byl jasný, chystal se zavraždit Aštyna a donutit jí, aby se provdala za něho...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 25. listopadu 2014 v 12:49 | Reagovat

Z antické doby mám knihy rád. Znáš třeba Já Claudius od R.Graverse?

2 Niké Storch Niké Storch | E-mail | Web | 25. listopadu 2014 v 15:32 | Reagovat

Tenhle typ knih mám moc ráda...asi si ji taky časem přečtu...:)

3 Simix Simix | Web | 25. listopadu 2014 v 23:20 | Reagovat

Tak toto jsem ještě nečetla :)
Název mě docela i zaujal :)
Příběh ze starověku .. nice .. snad budu mít někdy možnost si to přečíst :)

4 Černý Drápek Černý Drápek | Web | 26. listopadu 2014 v 9:48 | Reagovat

"...četla se podezřele rychle..." :-D Tak to bude určitě stát za to že? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama